En Son Otomobil Teknolojileri

Geliştirilen yeni teknolojiler ile beraber otomobiller artık adeta bilim kurgu filmlerinden fırlamış gibiler! On yıl önce hayal bile edemediğimiz otomobil teknolojileri artık günlük yaşantımıza girmiş durumda. Teknolojik gelişmeler hız kesmezken, her yıl yeni teknolojileri otomobillerimizde görmeye devam ediyoruz. Otomobil sürüş deneyimimizi bir üst noktaya taşıyan bu teknolojileri takip etmekte bile zorlanıyoruz. Peki en son gelişmelerden haberdar mısınız?

Son dönemde en çok gündemde olan otomobil teknolojileri arasında elektrikli motorlar yer alıyor. Özellikle artan enerji ihtiyacı ve azalan yakıt kaynakları sebebi ile elektrikli motorlar son yıllarda daha önemli bir hale geldi. Enerji giderlerini düşürmesi ve çevre dostu olması, elektrikli motorları cazip hale getiriyor. BMW bu konuda önemli atılımlar yaptı. Seri üretime sunduğu i3 ve i8 modelleri özellikle Amerika’da son derece rağbet gördü. Elektrikli motorlara önemli yatırımlar yapan BMW, bu teknolojinin kullanımını arttırmak için kablosuz şarj sistemi geliştiriyor. Birçok önemli otomobil markası bu teknoloji bazında önemli Ar-Ge çalışmaları yapıyor. Önümüzdeki yıllarda daha çok elektrikli otomobil modeli ile karşılaşacağımızı şimdiden rahatlıkla söyleyebiliriz.

Google'ın İnsansız Arabası

Sürücüsüz otomobil teknolojisi ise özellikle 2014 yılında öne çıkan teknolojiler arasında yer alıyor. Bu konuda başı, otomobil sektörü dışındaki bir firma olan Google çekiyor. Google’ın kendi imkânları ile geliştirdiği otomobilde hiçbir manuel kontrol yer almıyor. Araç üzerinde yer alan kameralar sayesinde araç kendi yönünü tayin edebiliyor. Bu teknoloji ile özellikle trafik kazalarının önüne geçilebiliyor. Henüz herhangi bir seri üretim olmamasına karşın, 2050 yılına kadar trafikteki tüm otomobillerin sürücüsüz olacağına ilişkin bir öngörü bulunuyor.

Diğer bir önemli teknoloji ise Android veya Ios kulllanan araç işletim sistemleri. Bu işletim sistemlerine zaten akıllı telefonlarımızdan aşinayız. Bu işletim sistemlerinin, otomobillerde kullanılmak üzere özel versiyonları üretiliyor. Otomobillerde yer alacak bu işletim sistemleri sayesinde, aracımızın elektronik konsolundan birçok uygulamaya erişebileceğiz. Ayrıca otomobilinizin sensörleri aracılığı ile aracınızın yakıt durumu, motor sıcaklığı gibi teknik bilgilerine erişebilecek ve kontrol edebileceksiniz. Bu teknolojiyi 2015 yılında sıkça görmeye başlayacağız.

Jaguar'ın Akıllı Aracı

 360 derecelik görüş açısı teknolojisi, geliştirilen en sıradışı teknolojilerden biri. Bu teknoloji sayesinde aracımızın ön camını tavana bağlayan sütunlarını yarı saydam hale getirebiliyoruz. Aracın dış kısmına yerleştirilen kameralar ile çalışan bu teknoloji, otomobilinizi sürerken önünüzdeki kör noktaları ortadan kaldırmış oluyor. Jaguar, bu teknoloji konusunda önemli adımlar atmış durumda. Yakın bir gelecekte bu teknolojiyi günlük yaşantımızda kullanmaya başlayabileceğiz.

Sonrası En Son Otomobil Teknolojileri Sigortayeri Blog ilk ortaya çıktı.

CategoryBlog

© 2016 - Kaan Kara
adana sigorta

Facebook'ta paylaş Beydilli Sigorta        0322 329 9898

adana sigorta

sağlık sigortası

adana kasko